Róbmy DOBRO!
Szpital. Kilka minut przed siódmą. Mimo, że rejestracja rozpoczyna się półgodziny później na poczekalni już tworzy się kolejka. Nikt się nie denerwuje, wszyscy przyszli tu w jednym celu – podzielić się cząsteczką siebie.
Nie bądź żyła – oddaj krew!
Krok po kroku
Zgłaszając się do oddania krwi należy być zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku. Na samym początku zostaniesz wylegitymowany i poproszony o wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia (trzeba to robić za każdym razem). Następnie pobiorą Ci małą próbkę krwi, żeby sprawdzić czy parametry są odpowiednie. Potem trafisz do gabinetu lekarskiego, gdzie zostanie przeprowadzone krótkie badanie (osłuchanie, zmierzenie ciśnienia i temperatury). Jeśli lekarz zakwalifikuje Cię do donacji, siadasz na wygodnym fotelu, gdzie nastąpi pobranie krwi lub jej składników.
I tyle. Cała wizyta trwa ok. godziny (wiadomo, jest to w dużej mierze uzależnione od tego, jaki danego dnia panuje ruch w Punkcie Krwiodawstwa).
Oddaj krew – to nie boli!
Przywileje dla Honorowych Dawców Krwi:
- dzień wolny w pracy, szkole, na uczelni – zgodnie z art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi, HDK przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
- 8 tabliczek czekolady – każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal,
- zwrot poniesionych kosztów na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa,
- zaświadczenie potwierdzające objętość oddanej krwi – w przypadku, gdy oddaje się krew na rzecz konkretnego pacjenta,
- legitymacja Honorowego Dawcy Krwi,
- kopia wyników badań,
- ulga podatkowa,
- Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi, potocznie zwana KrewKartą – jest dokumentem wiarygodnie poświadczającym grupę krwi jej posiadacza, skracającym czas oczekiwania na transfuzję o ok. 30 minut,
- rabaty w sklepach internetowych i punktach usługowych.
Ciągle mało?
Przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi (czyli mężczyzn, którzy oddali co najmniej 6 litrów krwi, w przypadku kobiet – co najmniej 5 litrów).
- zniżka na leki,
- obsługa bez kolejki w aptekach i u lekarzy,
- aktywni HDK mogą również liczyć na zniżki punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”.
Wchodzisz w to?
Jak widzisz wcale nie trzeba posiadać jakiejś SuperMOCY by pomagać. Wbicie igły – nie boli. Oddawanie krwi – nie boli. W tym przypadku pół litra (dokładnie 450 ml) nabiera zupełnie innego znaczenia. Pamiętaj, że być może czyjeś życie leży w Twoich rękach. I nigdy nie wiesz co Cię czeka w przyszłości i czy Twoje życie nie będzie leżało kiedyś w czyichś rękach.
Pamiętaj! DOBRO POWRACA.